Przestrzeń kryptońska zmienia cały globalny krajobraz gospodarczy. W tym samym kontekście wielu oszustów dołączyło do rodzącej się przestrzeni, dążąc do maksymalizacji zysków. W najnowszych wiadomościach, były inżynier Microsoftu został skazany na 9 lat za kradzież ponad 10 milionów dolarów wartości cyfrowej od swojego poprzedniego pracodawcy w postaci „wartości przechowywanej w walucie“ (CSV), w tym kart podarunkowych.

Wołodymyr Kwaśuk, 26-letni Ukrainiec mieszkający w Waszyngtonie

Wołodymyr Kwaśuk, 26-letni Ukrainiec mieszkający w Waszyngtonie, podobno używał tożsamości i relacji swoich kolegów z pracy do kradzieży, a następnie sprzedawał CSV, co sprawiało wrażenie, że jego współpracownicy byli aktywnie zaangażowani w oszustwo.

Kwaśuk zatrudnił także firmę Bitcoin (BTC), która miała na celu ukrycie papierowych śladów tego oszustwa. Powiedział Wewnętrznemu Urzędowi Skarbowemu (IRS), że kryptorewaluta o wartości 2,8 miliona dolarów, która przeszła przez jego konta, to tylko prezenty, które zostały wysłane od krewnego. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych stwierdził:

„W ciągu siedmiu miesięcy nielegalnej działalności KVASHUK’a, około 2,8 mln dolarów w Bitcoin’ie zostało przelanych na jego konta bankowe i inwestycyjne. Następnie KVASHUK złożył fałszywe formularze zeznań podatkowych, twierdząc, że Bitcoin był prezentem od krewnego“.

Kvashuk wcześniej pracował w Microsoft od sierpnia 2016 roku do czasu zwolnienia z pracy w czerwcu 2018 roku. Agent specjalny Ryan Korner, który pracuje w Urzędzie Skarbowym, powiedział, że wyrok jest pierwszą w kraju sprawą dotyczącą Bitcoinów, która składa się z jakiejś formy składnika podatkowego. Korner powiedział, że wyrok podkreśla rosnące wyrafinowanie działu karnego agencji w odkrywaniu niezgłoszonych transakcji kryptograficznych:

„Po prostu, dzisiejszy wyrok dowodzi, że nie można kraść pieniędzy przez Internet i myśleć, że Bitcoin będzie ukrywać swoje przestępcze zachowania.“

Sprawa

Brian Moran, który pracuje w biurze prokuratora, powiedział:

„Kradzież od pracodawcy jest wystarczająco zła, ale kradzież i wygląda na to, że twoi koledzy są winni, co zwiększa szkody ponad dolary i centy.“

Kvashuk został uznany winnym 18 przestępstw federalnych, w tym 6 przypadków prania brudnych pieniędzy i dwa przypadki składania fałszywych zeznań podatkowych. Ukraiński obywatel wykorzystał skradzione pieniądze na zakup pojazdu Tesla za 160.000 dolarów i domu za 1,6 miliona dolarów.

W całej Zjednoczonej Historii oskarżenia o uchylanie się od płacenia podatków zostały zrównane z wieloma programami przestępczymi. Lider gangsterów z czasów prohibicji, Al Capone, od 1931 roku spędził 7 lat w więzieniu federalnym, po tym jak został uznany winnym świadomego uchylania się od płacenia podatków.